Banka Botërore tha se synon të sigurojë më shumë se 6 miliardë dollarë mbështetje për Egjiptin gjatë tre viteve të ardhshme. Vendi i Afrikës së Veriut është duke luftuar me një krizë të monedhës së huaj që ngadalësoi aktivitetin ekonomik dhe çoi në mungesa të mallrave të importuara.

Sipas bankës, 3 miliardë dollarë do të shkojnë për programet e qeverisë dhe 3 miliardë dollarë për sektorin privat.

Paketa e mbështetjes vjen pasi Egjipti zhvlerësoi monedhën e tij në fillim të këtij muaji, për të frenuar inflacionin e lartë rekord, pas një marrëveshjeje prej 35 miliardë dollarësh me fondin sovran të pasurisë së Emirateve të Bashkuara Arabe ADQ në fund të shkurtit. Ai gjithashtu siguroi një marrëveshje të zgjeruar prej 8 miliardë dollarësh me Fondin Monetar Ndërkombëtar këtë muaj, me BE-në që njoftoi një paketë me vlerë 8.1 miliardë dollarë për Egjiptin të dielën.

“Në mbështetje të prioriteteve të zhvillimit të qeverisë, programet do të fokusohen në rritjen e mundësive për pjesëmarrjen e sektorit privat në ekonomi, duke përfshirë edhe Programin e Qeverisë për Monetizimin e Aseteve”, tha Banka Botërore.

Egjipti po shet asete për të nxitur sektorin privat dhe për të rritur valutën e pakët, duke vendosur një objektiv në vitin 2022 për të mbledhur 10 miliardë dollarë në vit gjatë katër viteve përmes investimeve private në asetet shtetërore.

Banka Botërore tha se portofoli i saj aktual operacional në Egjipt është më shumë se 8 miliardë dollarë, që përfshin 6 miliardë dollarë nga Banka Ndërkombëtare për Rindërtim dhe Zhvillim, 1.9 miliardë dollarë nga Korporata Ndërkombëtare Financiare dhe 500 milionë dollarë nga Agjencia e Garancisë Shumëpalëshe të Investimeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb