Një hap i madh drejt pushtimit të Marsit. Ky ka qenë eksperimenti inovativ në kuadër të misionit “Psyche” të NASA-s arriti një moment historik të madh në komunikimin me laser në distanca të gjata. Kjo krijoi potencialin për eksplorim më të thellë të universit, që mund të nënkuptojë më shumë zbulime rreth origjinës së universit.

Misioni u nis në mes të muajit tetor të këtij viti dhe është në rrugën e duhur për të arritur shikimin e parë të asteroidit metalik Psyche, i cili orbiton midis Marsit dhe Jupiterit. Anija kozmike e NASA-s do të udhëtojë 3.6 miliardë kilometra gjatë gjashtë viteve të ardhshme për të arritur një asteroid që është në pjesën e jashtme të brezit kryesor të asteroidëve.

Kjo përfshin përdorimin e teknologjisë “Deep Space Optical Communications” (DOSC), e cila do të jetë një mision i pavarur në dy vitet e para. Është një komunikim laser me gjerësi të lartë, i cili do të përdoret për të testuar dërgimin dhe marrjen e të dhënave në dhe nga Toka duke përdorur një laser të padukshëm infra të kuqe, shkruan cnn. Laseri mund të dërgojë të dhëna dhjetë deri në 100 herë më shpejt se sistemet e valëve të radios të përdorura nga NASA në misione të tjera. Nëse do të jetë i suksesshëm në vitet e ardhshme, ky eksperiment mund të jetë baza e teknologjive për eksplorimin e Marsit. DSOC së fundmi arriti atë që inxhinierët e quajtën “drita e parë” – bëma e dërgimit dhe marrjes me sukses të të dhënave të para.

Kjo do të thotë se për herë të parë të dhënat e koduara u transmetuan shumë përtej Hënës nga rrezet laser. Të dhënat u transmetuan në një distancë prej gati 16 milionë kilometrash dhe u dërguan në teleskopin Hale që ndodhet në Observatorin Palomar të Kalifornisë. Distanca midis DSOC dhe Halley ishte 40 herë më e madhe se distanca nga Hëna në Tokë. “Arritja e dritës së parë është një nga shumë arritjet kritike të DSOC në muajt e ardhshëm, duke i hapur rrugën komunikimeve për të dërguar informacion shkencor, foto me rezolucion të lartë dhe video të transmetuara. Do të jetë shtysa për hapin tjetër të madh të njerëzimit, i cili po i dërgon njerëzit në Marsi”, shpjegoi Trudy Kortes e NASA-s.

Kjo nuk është hera e parë që komunikimi laser testohet në hapësirë. Testi i parë i komunikimit lazer me dy drejtime ishte në dhjetor 2021, kur NASA testoi laserin në një distancë prej 35,406 kilometrash nga Toka. Por DSOC është komunikimi i parë me laser në hapësirën e thellë, i cili kërkon saktësi të jashtëzakonshme në distanca të gjata. Pritet që anija kozmike e NASA-s të arrijë te asteroidi Psyche në korrik 2029.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb