Të paktën gjashtë persona u vranë dhe gjashtë të tjerë u plagosën kur sulmuesit e armatosur hapën zjarr ndaj njerëzve që argëtoheshin në një festë ditëlindjeje në Duran, një nga qytetet më të prekura nga krimi në Ekuador, njoftuan mediat lokale.

Sulmi ndodhi në rrethin Abel Gilbert të Duranit, në provincën bregdetare jugperëndimore të Guayas.

Sipas raportimeve paraprake, viktimat, mes të cilëve edhe 23-vjeçari që kishte ditëlindjen, nuk kishin precedentë penalë.

Presidenti ekuadorian Daniel Noboa deklaroi se vendi ishte në një gjendje “konflikti të armatosur të brendshëm” në janar, pas një rritjeje të dhunës që fajësohet për krimin e organizuar të lidhur me trafikun e drogës.

Sipas masës, forcat e sigurisë u udhëzuan të shpërndanin 22 banda kriminale të klasifikuara nga qeveria si “terroriste”.

Në vitin 2023, Duran regjistroi një shkallë vrasjesh prej më shumë se 145 raste për 100,000 banorë, një nga më të lartat në vend, sipas të dhënave zyrtare.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb