Ekuipazhi i një misioni të NASA-s në Mars doli nga anija e tyre pas një udhëtimi njëvjeçar që nuk u largua kurrë nga Toka.

Katër anëtarët vullnetarë të ekuipazhit kaluan më shumë se 12 muaj brenda mjedisit të parë të simuluar të Marsit të NASA-s në Qendrën Hapësinore Johnson në Hjuston, duke dalë nga mjedisi artificial i alienëve të shtunën rreth orës 5 pasdite.

Kelly Haston, Anca Selariu, Ross Brockwell dhe Nathan Jones hynë në habitatin e printuar me 3D më 25 qershor 2023, si ekuipazhi i parë i projektit të agjencisë hapësinore Crew Health and Performance Exploration Analog .

Haston, komandanti i misionit, filloi me një të thjeshtë, “Përshëndetje”.

“Është në të vërtetë kaq e mrekullueshme të jesh në gjendje t’ju them ‘përshëndetje’ të gjithëve,” tha ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: