Elton John dhe burri i tij David Furnish dëshmuan si dëshmitarë mbrojtjes në gjyqin e Kevin Spacey.

Avokatët e Kevin Spacey të hënën kërkuan ndihmën e një ylli të madh në gjyqin e tij për sulm seksual, duke i bërë thirrje Elton John dhe bashkëshortit të tij David Furnish të sfidojnë një nga akuzuesit e tij në fund të mbrojtjes.

Sir Elton u shfaq në gjykatën e Londrës përmes një video-telefonate nga Monako pasi burri i tij dëshmoi se Spacey nuk mori pjesë në festën vjetore në shtëpinë e tyre në Windsor kur akuzuesi tha se ishte sulmuar në një makinë.

Një nga viktimat e supozuara tha se ai po ecte me Spacey-n në ngjarjen e quajtur White Tie & Tiara Ball në 2004 ose 2005 kur aktori e kapi ate me aq forcë sa për pak ra në rrugë.

John mbështeti dëshminë e vetë Spacey-t se i vetmi vit që ai kishte marrë pjesë në ngjarje ishte 2001. Këngëtari tha se kishte shqyrtuar fotot e bëra në festë nga viti 2001 deri në 2005, dhe Spacey u shfaq në imazhe vetëm në atë vit pra në 2001. Ai tha se të gjithë të ftuarit fotografoheshin çdo vit.

Elton John tha: Ai ishte një aktor fitues i Oskarit dhe kishte shumë zhurmë dhe emocione për të.

Furnish ka deklaruar se aktori e ka kaluar natën në shtëpinë e tyre pas ngjarjes. Ai gjithashtu konfirmoi se Spacey bleu një Mini Cooper në ankandin e mbajtur atë natë për Fondacionin Elton John AIDS.

Viktima e supozuar tha se mund të ketë gabuar për vitin, por nuk do ta harrojë incidentin sepse i mori frymën teksa ishte duke vozitur dhe për pak sa nuk u përplas me makinën.

Koha, megjithatë, është domethënëse, sepse burri dëshmoi se Spacey e përqafoi atë për disa vite, duke filluar nga fillimi i viteve 2000.

Spacey, 63 vjeç, është deklaruar i pafajshëm për një sërë akuzash, duke përfshirë sulmin seksual dhe të pahijshëm dhe një akuzë për shkaktimin e një personi për t’u përfshirë në aktivitet seksual depërtues pa pëlqim.

Gjatë dy ditëve të dëshmisë javën e kaluar, dy herë fituesi i Oskarit këmbënguli se ai kurrë nuk ka sulmuar seksualisht tre nga katër akuzuesit që përshkruan takime shqetësuese midis 2001 dhe 2013. .

Elton John ishte dëshmitari i fundit që dha dëshmi në gjyqin që hyri në javën e katërt në Gjykatën e Kurorës Southwark. Gjyqi është në vazhdim.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb