Italia ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të valës së madhe të emigracionit.

Çështja lidhet me rritjen e madhe të numrit të të ardhurve – sidomos ditët e fundit. Me propozim të ministrit të Mbrojtjes Civile dhe Politikave Detare Nello Musumeci, qeveria miratoi gjendjen e jashtëzakonshme në të gjithë vendin pas rritjes së jashtëzakonshme të fluksit të emigrantëve nëpër rrugët e Mesdheut.

Gjendja e jashtëzakonshme, e mbështetur me një kredi fillestare prej pesë milionë eurosh, do të zgjasë gjashtë muaj.

“Është e mundur të shpallet një gjendje e jashtëzakonshme për emigracionin dhe refugjatët. Nuk mund të përballemi të vetëm me gjithë këtë realitet, strukturat që ekzistojnë janë të mbipopulluara dhe është e qartë se gjendja e jashtëzakonshme do të lehtësonte marrjen e vendimeve të nevojshme,”- tha ministri italian përgjegjës për politikën detare, Nello Muzzumecchi.

Në total, fundjavën e kaluar roja bregdetare italiane dhe roja bregdetare e vendit shpëtuan në jug të Siçilisë, më shumë se dy mijë emigrantë dhe refugjatë. Të njëjtën ditë, një anije peshkimi shpëtoi të paktën 700 persona në bord.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: