Kryeministrja e ekstremit të djathtë të Italisë ka thënë se nuk do të lejojë që vendi i saj të bëhet “kampi i refugjatëve të Evropës”, pasi mijëra njerëz që kërkonin strehim zbarkuan në brigjet italiane, duke bërë që Franca të forcojë kontrollet në kufirin e saj me Italinë.

Giorgia Meloni tha nga Asambleja e përgjithshme e OKB-së në Nju Jork, se numri i madh që mbërrinte në Lampedusa, një ishull i vogël sicilian që për vite ka qenë porti i parë i thirrjes për njerëzit që kalonin një pjesë të rrezikshme të Detit Mesdhe nga Afrika e Veriut, e kishin vendosur Italinë nën presion të jashtëzakonshëm.

Lampedusa është bërë sërish pika e ndezjes së emigracionit në Evropë pasi më shumë se 11,000 njerëz mbërritën brenda javës së fundit, ndërsa pothuajse 500 njerëz të shpëtuar nga një anije OJQ-je u sollën në Brindisi në Pulia të martën, duke e çuar numrin e zbritur në Itali deri më tani këtë vit në mbi 127,000, më shumë se dyfishi i të njëjtës periudhë në 2022.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb