LEEDS– Zyrtarët anglezë shënjestruan pronën në Linton Crescent, Alwoodley, më 21 nëntor të vitit të kaluar, pasi dyshonin se aty, në një pronë, rritej kanabis. Kështu u tha në gjykatën e Leeds.

Ata panë Daniel Kabalin teksa ishte në dritare, por ai hezitoi të shkonte te dera, gjë që bëri që oficerët të dyshonin se ai po përpiqej të fshihte diçka. Oficerët gjetën një dollap në hapësirën e papafingos, që përmbante 140,300 £. Ata gjetën gjithashtu shuma të tjera parash të vendosura nëpër shtëpi. Autoritetet gjetën sende që nevojiteshin për rritjen e kanabisit në kopsht, por ato nuk po përdoreshin.

20-vjeçari u arrestua dhe u intervistua, teksa ai pranoi se ndodhej në Britaninë e Madhe në mënyrë të paligjshme dhe i detyrohej një bande trafikantësh 24,000 £, por kishte arritur të paguante 4,000 £. Ai tha se kishte punuar si piktor dhe dekorues, duke marrë para në dorë.

Ai refuzoi t’i jepte policisë kodin PIN në telefonin e tij, tha prokurori Robert Galley. Duke u paraqitur në gjykatë përmes lidhjes video nga HMP Doncaster, Kabali pranoi akuzën e posedimit të pasurisë kriminale. Avokati Anastasis Tasou tha: “Ai pranon që ndërsa ishte i përfshirë në rritje kanabisi vetëm për një periudhë të kufizuar, ai luajti një rol të besuar. Një dënim i menjëhershëm me burg është i pashmangshëm, nuk kërkoj të bindë gjykatën për të kundërtën. Ai është ende vetëm 20 vjeç, pra është relativisht i ri. Ai dëshiron të deportohet në vendlindjen e tij në Shqipëri”.

Gjyqtari Richard Mansell KC e burgosi Kabalin për 15 muaj dhe i tha: “Është e qartë se të ardhurat janë nga veprimtaria kriminale. Ti pranove se ishe një magazinier për mbajtjen e parave të gatshme, duke i mbajtur ato për të tjerët. Ti ishe qartazi shumë i besuar”.

(YEP – BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb