Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u bëri thirrje anëtarëve të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara , veçanërisht Shteteve të Bashkuara, të bëjnë presion ndaj Izraelit për një armëpushim në Gaza , pasi Këshilli mbështeti një propozim të SHBA-së në fillim të kësaj jave.

Duke folur në Madrid së bashku me kryeministrin spanjoll Pedro Sanchez , Erdogan tha se Ankaraja mirëpret çdo propozim armëpushimi që do t’i jepte fund luftës në Gaza , duke shtuar se qëndrimi i Uashingtonit ndaj operacioneve të Izraelit atje ishte “me të vërtetë shqetësues” për Turqinë.

Erdogan nënvizoi se kryeministri spanjoll Sanchez dhe ai diskutuan ‘kërcënimin në rritje të islamofobisë, ksenofobisë ‘ në Evropë, me rezultatin e zgjedhjeve evropiane në rritje të shqetësimeve.

“Turqia, Spanja ‘ndërmorën hapin’ me anijen sulmuese TCG Anadolu . Ka filluar puna për ‘segmentin e ardhshëm’ të këtij bashkëpunimi në industrinë e mbrojtjes,” vuri në dukje Erdoğan.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb