Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan priti të hënën kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis në kompleksin presidencial në Ankara.

Erdogan dhe Mitsotakis, i cili ndodhet në Turqi për një vizitë pune, shtrënguan duart dhe bënë foto para flamujve të dy vendeve.

Pas një takimi kokë më kokë , Erdogan dhe Mitsotakis mbajtën një konferencë të përbashkët për shtyp.

Erdogan tha se nuk ka probleme të pazgjidhshme midis Turqisë dhe Greqisë dhe se një hap drejt zgjidhjes për ishullin e ndarë të Qipros do të forconte paqen dhe stabilitetin rajonal.

Duke folur në një konferencë për shtyp pas bisedimeve me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis në Ankara, Erdogan tha se ata po përqendroheshin në një axhendë pozitive , duke i mbajtur të hapura kanalet e dialogut pavarësisht dallimeve në opinione.

Në fjalimin e tij gjatë konferencës për shtyp, Erdogan shpalosi këto pika kryesore:

“Siç përshkruhet në Deklaratën e Athinës , Turqia, Greqia u angazhua për zgjidhjen e çështjeve përmes dialogut të përzemërt, lidhjeve të fqinjësisë së mirë, ligjit ndërkombëtar.

Turqia, Greqia forcojnë mirëkuptimin e ndërsjellë në luftën kundër terrorizmit.

Është e rëndësishme të gjendet një zgjidhje e drejtë, e përhershme, e bazuar në fakte për çështjen e Qipros , e cila do të forcojë stabilitetin, paqen në rajonin tonë.

Ne po punojmë për të shtyrë tregtinë tonë dypalëshe me Greqinë në 10 miliardë dollarë, që ishte 6 miliardë dollarë vitin e kaluar”.

Erdogan tha gjithashtu se Ankaraja është e vendosur të vazhdojë kontaktet e saj diplomatike për të detyruar Izraelin të arrijë një armëpushim në Gaza dhe të sigurojë njohjen ndërkombëtare të një shteti palestinez.

Ai ripohoi qëndrimin e Turqisë se grupi palestinez Hamas është një “organizatë rezistence”.

“Hamasi është një organizatë rezistence , tokat e së cilës janë pushtuar që nga viti 1947 dhe që i ka mbrojtur tokat e veta pas pushtimit të këtyre tokave”, tha ai.

Erdogan gjithashtu i kërkoi komunitetit global, veçanërisht vendeve perëndimore , të “ngrenë zërin e tyre” kundër vrasjes së më shumë se 35,000 civilëve palestinezë në ofensivën e vazhdueshme të Izraelit në Rripin e Gazës.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb