Qeveria etiopiane bëri të ditur se përgatitjet janë finalizuar për të rifilluar shërbimet e transportit publik tokësor në rajonin më verior të vendit, të prekur nga konflikti, Tigray.

Ministria Etiopiane e Transportit dhe Logjistikës tha se udhëzimet u janë dërguar shoqatave të transportit publik për të filluar transportin tokësor nga Addis Ababa, kryeqyteti i Etiopisë, në rajonin Tigray, raportoi Fanta Broadcasting Corporate (FBC) e lidhur me shtetin.

Sipas Ministrisë së Transportit dhe Logjistikës, shërbimi do të nisë sapo ta miratojë komiteti kombëtar ministror, ​​i kryesuar nga ministri i Paqes i vendit.

Ai tha se shërbimi do të fillojë në zona duke përfshirë kryeqytetin rajonal Mekele, Axum dhe Shire, ndër të tjera.

Në fund të muajit të kaluar, Ethiopian Airlines rifilloi fluturimet e saj për në Mekele, kryeqyteti i rajonit Tigray të vendit të kontrolluar nga rebelët.

Rifillimi i fluturimeve thuhet se do të mundësojë ribashkimin e familjeve, do të lehtësojë rivendosjen e aktiviteteve tregtare, do të stimulojë fluksin turistik dhe do të sjellë shumë më tepër mundësi që do t’i shërbejnë shoqërisë.

Rifillimi i shërbimeve bazë, i cili përfshin gjithashtu telekomin dhe bankat, erdhi pas një marrëveshjeje të përhershme të ndërprerjes së armiqësive të nënshkruar në 2 nëntor midis qeverisë etiopiane dhe Frontit Çlirimtar Popullor Tigray (TPLF), i cili tani kontrollon rajonin më verior.

Marrëveshja përfshin gjithashtu rivendosjen e ligjit dhe rendit, rivendosjen e shërbimeve dhe aksesin e papenguar në furnizimet humanitare.

Etiopia, kombi i dytë më i populluar i Afrikës, ka parë një konflikt shkatërrues midis trupave aleate të qeverisë dhe forcave besnike të TPLF për dy vitet e fundit, gjë që la mijëra të vdekur dhe miliona të tjerë në nevojë urgjente për ndihmë humanitare.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb