Etna ka një majë “të re. Krateri i cili me depozitimin e fundit materialet piroklastike dhe shtresat e laves, u ngrit në 3,357 metra.

Këto të dhëna të reja të lartësisë janë botuar në buletinin javor mbi monitorimin vullkanik, gjeokimik dhe sizmik të vullkanit të sotëm Etna.

Lajmi vjen nga Ingv dhe është rezultat i shqyrtimit të ‘trashëgimisë’ së afërsisht 50 episodeve paroksizmale që kanë prekur vullkanin që nga 16 shkurti duke çuar kështu në një transformim të dukshëm të siluetës së vullkanit.

Etnaaaaaaa
 

Kjo është edhe lartësia më e madhe e Etna për 40 vjet.

Këto të dhëna historike u morën përmes përpunimit të dy tresheve të imazheve të satelitit Pléiades.

Që nga viti 1980 maja e Etna është konsideruar gjithmonë krateri Veri-Lindor i cili, me paroksizmat e Shtatorit 1980 dhe Shkurt 1981, arriti një lartësi maksimale prej 3350 m. Kjo lartësi, e cila është ulur me kalimin e viteve për shkak të shembjes së skajeve të saj, në verën e vitit 2018 u vendos në 3.326 metra. Por sot kemi lajme se ky rekord tani është tejkaluar nga koni i kraterit juglindor dhe prandaj Etna ka një kulm të ri.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: