Një i vetëquajtur “krijues eunuk”, i cili gjymtoi klientët që paguanin dhe e transmetoi atë në internet, është dënuar me burgim të përjetshëm me një afat minimal prej 22 vjetësh.

Marius Gustavson pranoi veprat penale, duke përfshirë pesë akuza për shkaktimin e lëndimeve të rënda trupore me dashje. Ai u përshkrua në një dënim tre-ditor në Old Bailey si “një i çmendur”, “një krye-manipulues” dhe “një kasap”. Norvegjezi, 46 vjeç, drejtonte një biznes fitimprurës në modifikime ekstreme të trupit.

Gjykatësi Mark Lucraft tha se Gustavson kishte qenë truri i ndërmarrjes “të tmerrshme dhe të frikshme”, “në shkallë të gjerë” dhe “jashtëzakonisht të rrezikshme”. “Në një rast Gustavson gatuan atë që dukej si testikuj njerëzor të cilët më pas u shtruan për t’u ngrënë dhe i mbajti pjesët e tjera të trupit si ‘trofe’,” tha ai. Gjykatësi Lucraft i tha gjykatës se ishte “plotësisht i kënaqur” që motivimi “ishte një përzierje kënaqësie seksuale si dhe shpërblim financiar”, shkruan BBC.

“Disforia e integritetit të trupit”

Gjykata dëgjoi se si faqja e internetit e të pandehurit me pagesë për shikim “Eunuchmaker” reklamonte shërbime duke përfshirë kastrimin, heqjen e penisit dhe ngrirjen e gjymtyrëve. Gustavson i detyroi të tjerët të kryenin procedura ndaj tij, duke përfshirë heqjen e thithkës dhe penisit dhe ngrirjen e një këmbe.

Faqja e internetit tregoi të pandehurin dhe bashkëpunëtorët e tij të pakualifikuar nga pikëpamja mjekësore, gjashtë prej të cilëve u dënuan së bashku me të, duke kryer një sërë operacionesh në banesa dhe dhoma hoteli në Londër mbi vullnetarë me sa duket të gatshëm. Disa ishin deri në 16 vjeç. Ndonjëherë gjithçka shkonte keq. Gjykata dëgjoi disa regjistrime të thirrjeve 999 në të cilat Gustavson me qetësi gënjeu operatorin se si viktimat e tij në fakt kishin plagosur veten. Në janar, tre burra u dënuan pasi pranuan se i kishin shkaktuar lëndime të rënda trupore Gustavson.

Në mbrojtjen e tij, ekipi ligjor i Gustavson pretendoi se ai donte vetëm të “shihte një buzëqeshje në fytyrat e njerëzve” duke ofruar një shërbim për ata që vuajnë, si ai, nga ajo që u përshkrua si disforia e integritetit të trupit (BID). Megjithatë, avokatja e prokurorisë Caroline Carberry KC i tha gjykatës: “Ne sugjerojmë që diagnoza – nëse ekziston – mund të shpjegojë pse z. Gustavson veproi ashtu siç veproi për të gjymtuar trupin e tij, por nuk shpjegon pse e ktheu në një biznes gjymtimin e të tjerëve”.

Gustavson fitoi pothuajse 300,000 £ nga faqja e tij e internetit, duke mbledhur 22,841 vizitorë nga e gjithë bota që paguanin për të parë pamjet e tmerrshme, dëgjoi gjykata. Abonentët që paguanin abonimin vjetor prej 100 £ do të kishin të drejtën e statusit VIP, ndërsa viktimave u premtoheshin para nga të ardhurat e videos. Dokumentet e gjykatës treguan gjithashtu se Gustavson përdori biznesin e tij për të shitur inde njerëzore të mbledhura nga procedurat, duke iu referuar butonit “blej tani”.

Në fund, ishte guximi i një prej viktimave të Gustavson, emri i të cilit nuk mund të përmendet për arsye ligjore, që çoi në bllokimin e faqes në internet. Në vitin 2020, pjesëmarrësi i tha Policisë së Devon & Cornwall për procedurat e kryera ndaj tij dhe siguroi një USB që përmbante 5000 mesazhe WhatsApp, 100 imazhe dhe një numër videosh. Ai i tregoi policisë se si kishte qenë “i dhënë pas drogave” kur Gustavson e kishte prerë për herë të parë me bisturi në banesën e tij në Haringey, në veri të Londrës, dhe se si ishte lidhur në një shtrat dhe e goditi me rrymë.

‘I hipnotizuar’

Në procedurat e mëvonshme, burri i tha policisë se si i kishte shtrënguar testikujt e tij dhe se si Gustavson kishte përdorur një hekur të ndezur të dizenjuar nga viktima për ta markuar atë me inicialet EM – që do të thotë krijues eunuku. Në një deklaratë për ndikimin e viktimës, të lexuar në gjykatë, burri përshkroi se si ishte “magjepsur” nga Gustavson, por tani e kuptoi se kishte nevojë të shihte një psikiatër “jo një kirurg në rrugë”. “E kuptoj se i kam besuar një personi të gabuar dhe Gustavson është në fakt një i çmendur.”

Mijëra mesazhet e dorëzuara në polici zbuluan se si Gustavson ishte një “manipulues i viktimave”, i cili mund të kishte pranuar procedurat, por ishin vetë të pambrojtur, tha prokuroria. Pasi u deklarua fajtor për një sërë akuzash, duke përfshirë komplotin për të shkaktuar lëndime të rënda trupore me qëllim, bërjen dhe shpërndarjen e imazheve të pahijshme të një fëmije dhe posedimin e pornografisë ekstreme, Gustavson nuk kishte nevojë të jepte dëshmi në një gjyq.

Hetimet nga gazetarët në sfondin e Gustavson në Norvegji dhe nga ajo që ekipi i tij mbrojtës pretendoi në gjykatë, bëjnë të mundur gjurmimin se si figura dikur e respektuar e komunitetit përfundoi në një spirale kriminaliteti.

Fillimisht nga një qytet i vogël në jug-perëndim të Oslos, Gustavson ishte një punonjës poste dhe kryetar i një shoqate bamirësie. Por në vitin 1999 ai kishte marrë një dënim me burg me kusht për një mashtrim të kryer ndaj një kooperativë strehimi dhe në vitin 2001 ai u dënua me tetë muaj për mashtrim në internet.

Avokati i mbrojtjes Rashvinderjeet Panesar tha se martesa e Gustavson në 2005 e mbajti atë “të qëndrueshëm”, por ajo u prish në vitin 2016, kohë kur ai filloi të “modifikonte” veten. Gustavson u transferua në MB në vitin 2012 dhe jetonte në Londër në vitin 2017 kur i hoqi penisin nga një prej të pandehurve të tij, Damien Byrnes.  Dy vjet më vonë ai rregulloi që të ngrinte një pjesë të këmbës dhe t’i hiqte një thithkë.

‘Barbare’

Procedurat çuan në “ndjenja të fuqizimit dhe pranimit më të madh të vetvetes dhe ndjenjave të kënaqësisë me trupin e tij”, tha Panesar. “Nga aty filloi faqja e internetit Eunuchmaker. Ai thotë se donte të kthente një buzëqeshje në fytyrat e njerëzve të tjerë – ai donte të ndihmonte. “Ai ishte i mbërthyer në një trup në të cilin donte të bënte ndryshime dhe kuptoi se kishte më shumë njerëz atje që dëshironin të bënin të njëjtën gjë.” Në kohën e arrestimit, përfshirja e tij ishte shndërruar në një “varësi” dhe ai nuk mund ta ndalonte më veten të ishte i pranishëm në procedura dhe të bënte video, tha avokati.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb