Llogaritja fillon në Kampionatin Evropian 2024, 24 skuadra po luftojnë për 16 vende në fazën e 16-të. Si po shkon? Mënyra shpjegohet shkurtimisht këtu.

Ekipet u ndanë në gjashtë grupe. Brenda kësaj të gjithë luajnë kundër të gjithëve një herë. Përveç gjashtë fituesve të grupeve dhe gjashtë nënkampioneve të grupeve, katër skuadrat më të mira të vendit të tretë kualifikohen gjithashtu për në raundin e 16-të, shkruan Blick.

Çfarë ndodh nëse ka një barazim?

Tani që ka mbetur vetëm një raund loje në të gjitha grupet, është koha për t’u marrë me biznesin. Sidomos në Grupin E, ka shumë tension për turin final. Rumania, Belgjika, Sllovakia dhe Ukraina – të gjitha skuadrat janë të barabarta në pikë! Dy skuadrat në grupet B, C, D dhe F janë aktualisht të barabarta në pikë. Vetëm në Grupin A të Zvicrës nuk është kështu.

Nëse dy ose më shumë skuadra nga i njëjti grup përfundojnë me të njëjtin numër pikësh, këto kritere do të merren parasysh sipas rregulloreve të UEFA-s :

Pika më të larta nga përballjet direkte mes skuadrave në fjalë.

Diferenca e golave ​​nga përballjet direkte mes skuadrave në fjalë.

Numri i golave ​​të shënuar nga përballjet direkte mes skuadrave në fjalë.

Nëse as ky krahasim nuk sjell vendim, vazhdojmë me këto kritere:

Diferenca e golave ​​nga të gjitha ndeshjet në grup.

Golat e shënuar në të gjitha ndeshjet në grup.

Numri më i ulët i pikëve disiplinore nga të gjitha ndeshjet në grup (kartoni i kuq = 3 pikë, kartoni i verdhë = 1 pikë, përjashtimi pas dy kartonëve të verdhë në një lojë = 3 pikë).

Pozicioni në renditjen finale kualifikuese. Nëse përfshihet Gjermania mikpritëse, e cila nuk u kualifikua, do të përdoret një short.

Kur do të zhvillohet gjuajtja e penalltive në fazën e grupeve?
Aspak në këtë kampionat evropian. Modaliteti ofronte këtë rast të veçantë nëse do të kishte pasur një duel mes dy skuadrave me të njëjtin numër pikësh dhe të njëjtin numër golash të shënuar dhe të pranuar në ndeshjen e fundit në grup. Në rast barazimi, një penallti duhet të kishte sjellë vendimin. Por kjo plejadë nuk lind.

Kush do të jetë i treti më i mirë në grup?
Dhe si përcaktohet se cilat katër skuadra janë të tretat më të mira në grup? Këto kritere hyjnë në lojë këtu:

Numri i pikëve

Diferenca e golit

Numri i golave ​​të shënuar

Numri i fitoreve

Numri më i ulët i pikëve disiplinore nga të gjitha ndeshjet në grup (kartoni i kuq = 3 pikë, kartoni i verdhë = 1 pikë, përjashtimi pas dy kartonëve të verdhë në një lojë = 3 pikë).

Pozicioni në renditjen finale kualifikuese. Nëse Gjermania nikoqire është e përfshirë në vendim dhe nuk është kualifikuar, do të përdoret një short.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb