Përfaqësuesja e Izraelit në Eurovizion është rikthyer në vendlindje, pas konkursit muzikor.
Eden Golan mund të ketë përfunduar në vendin e 5-të, duke zënë vendin e dytë në votimin e publikut, por 20-vjeçarja dhe ekipi i saj ishin të padëshiruar nga shumica e publikut mes konfliktit në Gaza.

Me të mbërritur në aeroport, Golan shpërtheu në lot dhe ra në krahët e njerëzve që po e mirëpritnin. Në një postim që ka bërë në Instagram, ajo ka falënderuar familjen, partnerët dhe njerëzit që e kanë mbështetur me votën e tyre. Në fund të mesazhit të saj, 20-vjeçarja kërkon kthimin e kolegëve pengje.

“Më në fund, pjesëmarrjen time në ESC ua kushtoj zërave që nuk mund t’i dëgjojmë, pengjeve – po presim me dëshpërim që të gjithë të kthehen në shtëpi”, ka shkruar ajo.

@golaneden_music my rock. my family. i love you guyssss #eurovision2024 #eurovision ♬ Hurricane – Eden Golan

Golan u ngjit në skenë për të tretën herë radhazi për të kënduar “Uragane” ndërsa turma brohoriste sloganin pro Palestina. Në televizion, ngjarja me përpunim të veçantë zanor, nuk shfaqi bujë ndaj Eden Golanit. Pavarësisht shqetësimit të madh që shkaktoi me pjesëmarrjen e tij, delegacioni izraelit përfundoi i pesti me 376 pikë.

Megjithatë, spektatorët në Malmö Arena ngarkuan brenda pak sekondash video të talljeve kundër delegacionit izraelit. Njerëzit brohorisnin “Palestinë” dhe postuan në Twitter se “ajo që panë në TV nuk është ajo që ndodhi në realitet”. Këngëtarja, pavarësisht reagimeve të ashpra ndaj saj dhe ekipit të saj, bëri sikur nuk kishte ndodhur asgjë, tha “faleminderit” dhe u largua nga skena.

Megjithatë, në televotimin, pra votimin publik, Izraeli mori 323 pikë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb