Në mbarë Evropën sot, demonstruesit protestuan kundër pushtimit rus të Ukrainës dhe u mblodhën në solidaritet me ukrainasit. Qytetarët në mbarë botën janë tmerruar nga sulmi i presidentit rus Vladimir Putin, i cili filloi më 24 shkurt dhe dukej se po hynte në një fazë të re me bombardime në rritje.

Tyu

Sulmi i Moskës ndaj fqinjit të saj properëndimor më 24 shkurt ka ngjallur dënime globale dhe një shpërthim solidariteti me Kievin, ndërsa Perëndimi shkakton sanksione të ashpra, disa të drejtuara kundër vetë presidentit rus Vladimir Putin.

Mitingje u organizuan përsëri në të gjithë kontinentin pas demonstratave të diteve me pare për të denoncuar veprimet e Rusisë dhe për të kërkuar fundin e konfliktit.

Protestues në sheshin Dam në Amsterdam, Holandë
 Protestues në sheshin Dam në Amsterdam, Holandë

Mijëra njerëz u mblodhën në një nga sheshet më të mëdha të Firences të shtunën për të treguar mbështetjen e tyre për Ukrainën dhe për të dëgjuar një fjalim të video-video të presidentit të saj Volodymyr Zelenskiy.

Fir
 

Firence është binjakëzuar me Kievin që nga vitet 1960, kur kryeqyteti i Ukrainës dërgoi ndihma në qytetin toskan për ta ndihmuar atë të rimëkëmbet nga një përmbytje shkatërruese. Turmat valëvitën flamuj blu dhe të verdhë në Piazza Santa Croce ndërsa kambanat e kishave binin 17 herë – një për çdo ditë që kur Rusia pushtoi Ukrainën në atë që Moska e quan një “operacion special”.

 

Një karnaval karnaval në Berlin, i projektuar nga artisti gjerman i float-it, Jacques Tilly, tregon Vladimir Putinin duke u përpjekur të gëlltisë vendin e Ukrainës me fjalët "Ambyte atë!!!"
Një karnaval në Berlin, i projektuar nga artisti gjerman i float-it, Jacques Tilly
Pi
Protestuesit mbajnë flamuj ukrainas dhe postera në një demonstratë “Qëndroni me Ukrainën” në Sheshin Republique në Paris, Francë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb