Irani ndaloi gratë që të marrin pjesë në ndeshjen e fundit kualifikuese të Kupës së Botës 2022.

ISNA tha se 12,500 bileta u shitën në internet, nga të cilat 2,000 ishin të rezervuara për femra. Irani mposhti Libanin me rezultat 2-0 në këtë ndeshje. Një fitore në janar ndaj Irakut i siguroi ekipit iranian një vend në Kupën e Botës në Katar.

Një video që qarkullon në mediat sociale tregon qindra tifoze femra të futbollit duke brohoritur “Ne kemi një kundërshtim” në përgjigje të vendimit për t’i ndaluar ato të ndjekin ndeshjen në qytetin verilindor të Mashhadit.

Nuk ishte menjëherë e qartë se kush e mori vendimin për të ndaluar gratë të merrnin pjesë  në lojë.

Khabaronline, një faqe interneti iraniane e lajmeve, tha se “megjithë biletat që shiten, gratë ende nuk lejohen të marrin pjesë në stadium”.

FIFA ka kërkuar prej kohësh që Irani të sigurojë garanci se gratë do të lejohen të marrin pjesë në kualifikueset e Kupës së Botës 2022. Grave u është ndaluar kryesisht të ndjekin lojërat e meshkujve dhe ngjarje të tjera sportive në Iran që nga “revolucioni islamik” i vitit 1979.

Ahmad Alamolhoda, udhëheqësi i lutjes së së Premtes në Mashhad, i cili u emërua nga udhëheqësi suprem i vendit Ayatollah Ali Khamenei, tha se ai ishte gjithmonë kundër pranisë së grave si spektatore në garat sportive për meshkuj. Ai e quajti pjesëmarrjen e tyre “vulgaritet”.

Kapiteni i skuadrës, Alireza Jahanbakhsh, në një intervistë pas ndeshjes, tha se do të ishte mirë të shiheshin femra në stadiume në të ardhmen, sepse ato gjithashtu kënaqen duke parë fitoren e ekipit kombëtar, të njohur si “TeamMelli”.

Në janar, më shumë se 2,000 spektatore femra ishin në stadiumin Azadi në Teheran, kur ekipi kombëtar mundi Irakun me një gol për t’u bërë ekipi i parë i grupit aziatik që kualifikohet për Kupën e Botës. Ishte ngjarja e dytë e madhe e futbollit që gratë iraniane ndoqën në stadium.

Në vitin 2019 dhe për herë të parë në dekada, për finalen e Ligës së Kampionëve të Azisë, qindra gra iraniane u lejuan të shikonin Persepolis duke luajtur kundër Kashima Antlers të Japonisë në Teheran.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb