Islanda është goditur nga më shumë se 50.000 tërmete në tre javë.

BBC shkruan se ky aktivitet i pazakontë tregon se një shpërthim vullkanik mund të ndodhë në të ardhmen e afërt.

Shkencëtarët janë të habitur nga lëkundjet kaq të shpeshta, ndërsa qytetarët islandezë po mësohen me dridhjet.

Korrespondenti i BBC për Evropën, Jean Mackenzie, vizitoi zonën dhe nuk i ka dhënë një shpjegim të qartë fenomenit të rralla që po ndodh në Islandë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb