Pavarësisht sinjaleve nga Brukseli, ku liderët europianë po takohen sot për të diskutuar për protestat, zemërimi i fermerëve në Bashkimin Europian nuk po shuhet, veçanërisht në Francë ku bllokadat e rrugëve do të vazhdojnë për të katërtën ditë radhazi.

Edhe pse zemërimi i fermerëve nuk është në axhendën zyrtare për samitin e Brukselit, qindra traktorë pritet të mbërrijnë pranë Parlamentit Evropian sot, sipas organizatorëve. Informacioni i fundit flet për një mijë traktorë përreth vendit ku do të zhvillohet samiti i Njëzet e Shtatë. “Ka një mijë traktorë apo makina bujqësore”, tha një zëdhënës i policisë për AFP, duke sqaruar se fermerët protestues ishin kryesisht nga Belgjika.

Dje, të mërkurën, në prag të samitit evropian, fermerët francezë dhe belgë bllokuan “së bashku” një pikë kalimi në kufirin mes dy vendeve, duke denoncuar “deformimin e konkurrencës” të sanksionuar nga marrëveshjet e tregtisë së lirë dhe duke kërkuar “njoftime shumë të forta”. sot.

Në Francë, fermerët kanë bllokuar autostradat rreth Parisit. Tensioni u rrit dje, mbrëmjen e së mërkurës, me arrestimet e para të fermerëve që donin të bllokonin tregun Ranji, qendrën ushqimore të rajonit të Parisit.

Gjithsej 91 persona janë arrestuar në orët e vona të pasdites pas një bastisjeje në ambientet e këtij tregu me shumicë, ku është shkaktuar “dëm”, tha një burim policor për AFP.

Ndihma e shpallur dje nga qeveria franceze dhe koncesionet e Komisionit Evropian në lidhje me ugarin dhe importet nga Ukraina, duket se nuk i kënaqin fermerët, të cilët po mobilizohen edhe në Itali, Spanjë dhe Gjermani, thekson Agence France-Presse. Në Itali, mijëra fermerë, nga Sardenja në Piemonte (Piemonte), demonstruan sërish dje, të mërkurën.

Konfederata kryesore e fermerëve italianë, Coldiretti, planifikon të udhëtojë sot në Bruksel me rreth një mijë fermerë nga Italia për të denoncuar “çmendurinë që kërcënon bujqësinë”. Ministri spanjoll i Bujqësisë njoftoi se do të presë nesër, të premten, tre sindikatat kryesore bujqësore, të cilat premtuan “mobilizime” në “javët e ardhshme”.

Edhe fermerët portugez kanë bërë thirrje për mobilizim mëngjesin e sotëm në rrugët e vendit me traktorë dhe makineri bujqësore.

Përballë protestave, Komisioni Evropian dje bëri lëshime për dy çështje kryesore dhe po propozon që për vitin 2024 të jepet një përjashtim “i pjesshëm” nga detyrimi i lënë mënjanë i vendosur nga CAP dhe po shqyrton një mekanizëm për të kufizuar importet nga Ukraina, veçanërisht të shpendëve.

Zemërimi kristalizohet rreth Politikës së Përbashkët Bujqësore (CAP) të Njëzet e Shtatë vendeve, e cila gjykohet nga disa se nuk ka lidhje me realitetin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb