Pamjet me dron treguan të mërkurën fermerë spanjollë duke protestuar jashtë Ministrisë së Bujqësisë në Madrid kundër asaj që ata e shohin si burokraci të tepërt dhe ndihmë të pamjaftueshme shtetërore.

Kolonat e traktorëve ndërprenë trafikun rreth kryeqytetit spanjoll, ndërsa pesë kolona traktorësh arritën në pikën e grumbullimit në Sheshin qendror të Pavarësisë, protestuesit me jelek të verdhë tundnin spanjollët, rajonalët dhe sindikatat dhe u binin këmbanave të lopëve atje, ndërsa lëshonin muzikë nga altoparlantët.

Trafiku rreth monumentit “Puerta de Alcala” u ndal, me disa autobusë që e kishin të pamundur të vazhdonin udhëtimin e tyre ndërsa fermerët mbushën rrugët.

Sapo mbërritën traktorët, pati përleshje me policinë ndërsa fermerët u përpoqën të marshonin përgjatë rrugës “Alcala”, një rrugë e ndryshme nga ajo e planifikuar fillimisht. Oficerët me pajisje për protesta mbajtën linjën, duke bllokuar përparimin e protestuesve, edhe pse një numër traktorësh iu afruan atyre. Pjesëmarrësit e tjerë lëvizën drejt ministrisë përgjatë një rruge paralele, duke ndjekur itinerarin zyrtar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb