Dua Lipa, Coldplay dhe SZA do të kryesojnë Festivalin Glastonbury të këtij viti, njoftuan sot organizatorët, sipas BBC.

Kjo është hera e parë në historinë e festivalit që gjatë ngjarjes dominojnë këngetaret.

Gjithashtu, të dielën pasdite një hapësirë e veçantë do t’i kushtohet edhe yllit të muzikës “Country”, Shania Twain. Këngëtarja tha se ishte jashtëzakonisht e lumtur që do të merrte pjesë.

Në formacionin e këtij viti do të performojnë ylli i Afrobeats, Burna Boy, i cili po bën hapin e tij të parë në Skenën e Piramidës; dhe reperi, fitues i çmimit “Little Simz”, i cili do të shfaqet përpara Coldplay.

Ndërkohë, “Thirteen-piece boyband Seventeen” do të bëhet grupi i parë K-pop që do të zbukurojë skenën kryesore, një tregues se sa dominues është bërë zhanri gjatë pesë viteve të fundit.

Gjithashtu në Glastonbury, arena e dytë më e madhe e festivalit do të performojnë “Idles”, “Disclosure” dhe “The National”.

“Sugababes”, të cilët mbyllën ngjarjen me një shfaqje ribashkimi në 2022, do të kthehen këtë herë në skenën më të madhe të West Holts.

Yjet e Pop-it, Avril Lavigne, Cyndi Lauper dhe Camila Cabello do të bëjnë debutimin e tyre në Glastonbury, gjithashtu.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: