Dy pilotë të Marinës Filipine vdiqën të enjten pasi një helikopter u rrëzua pranë një tregu publik në jug të kryeqytetit Manila.

Avioni Robinson R22 ishte në një fluturim stërvitor kur u rrëzua në Cavite City rreth orës 6:00 të mëngjesit. (2200 GMT), tha Marina Filipine në një deklaratë. Dy oficerë pilot në bordin e avionit u dërguan në spital, por vdiqën nga plagët e tyre, tha ajo. Marina Filipine premtoi një “hetim të plotë” për shkakun e rrëzimit.

Helikopteri që u rrëzua ishte i vetmi Robinson R22 në flotën e Marinës. Ishte aksidenti i fundit trajnues fatal për ushtrinë filipinase.

Kujtojmë se dy pilotë të Forcave Ajrore Filipine u vranë në janar 2023 kur avioni i tyre Marchetti SF260 u rrëzua në një fushë orizi.

Në qershor 2021, ushtria ndaloi të gjithë flotën e saj Black Hawk pasi një helikopter S-70i u rrëzua gjatë stërvitjes së natës, duke vrarë të gjashtë në bord.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: