Filipinet do të ndalojnë udhëtimin nga Franca duke filluar nga 13 dhjetori për të frenuar përhapjen e variantit të koronavirusit Omicron, tha të mërkurën një zyrtar qeveritar.

Sekretari i kabinetit Karlo Nograles tha se ndalimi do të hyjë në fuqi deri më 15 dhjetor, ashtu si 14 vendet e tjera të flamurit më parë nga qeveria, përpara se të miratohet një zgjatje e mundshme.

“Hyrja në asnjë port të Filipineve nuk do të lejohet për pasagjerët që vijnë nga ose që kanë qenë në Francë brenda 14 ditëve të fundit para mbërritjes në Filipine, pavarësisht nga statusi i vaksinimit,” tha ai.

Vetëm filipinasit që kthehen “mund të lejohen hyrja, duke iu nënshtruar testeve ekzistuese dhe protokolleve të karantinës për vendet ose territoret ose juridiksionet e listës së kuqe”, tha ai.

Muajin e kaluar, Filipinet vendosën kufizime udhëtimi në Afrikën e Jugut, Botsvanë, Namibi, Zimbabve, Lesoto, Eswatini, Mozambik, Austri, Republikën Çeke, Hungari, Holandë, Zvicër, Belgjikë dhe Itali.

Nograles tha se Franca do të përfshihet në të ashtuquajturën “lista e kuqe” e vendeve dhe territoreve me rrezik të lartë me raste të njohura të variantit Omicron.

Që nga e mërkura, Filipinet kanë raportuar më shumë se 2.83 milionë raste të konfirmuara të COVID-19, duke përfshirë 49,761 vdekje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb