Numri një i pankinës së Leverkusen, Xabi Alonso u shpreh besimplotë për skuadrën, para finales së Europa League ndaj Atalantës.

Për kalimin nga lojtar në trajner – “Si lojtar kam qenë shumë i interesuar për futbollin në përgjithësi, kam studiuar kundërshtarët, përgatitjen dhe jam munduar të kuptoj dinamikën e lojës. Si mesfushor kjo më ka ndihmuar të zhvilloj dhe të zgjeroj njohuritë e mia për futbollin”.

“Fillova të stërvisja Real Madridin Under 13, më pas kalova tre vjet duke trajnuar ekipin B të Real Sociedad dhe tani jam në përvojën time të parë profesionale këtu në Leverkusen, dhe po shkon mjaft mirë për momentin”.

“Është shumë e rëndësishme të krijoni besim dhe harmoni në mjedis, të bashkoni ekipin, të zhvilloni një dinamikë të mirë ditore. E gjithë kjo forcon angazhimin e lojtarëve për arritjen e objektivave të vendosura”.

“Pastaj, sigurisht, ju duhet të bindni çdo lojtar dhe t’i jepni një ide për t’u përkushtuar. Duhet të jesh pranë lojtarëve për t’i kuptuar, sepse atëherë di të presësh më shumë prej tyre. Ata do të bëjnë gabime, por nuk keni pse t’i qortoni gjatë gjithë kohës. Një trajner duhet të jetë gjithashtu një psikolog i shkëlqyer”.

Për Atalantën, kundërshtar në finale – “Do të jetë një ndeshje shumë intensive, ndaj një kundërshtari shumë të fortë, me ide shumë të qarta, me një trajner që është me ta prej kohësh, me lojtarë që janë bashkë prej shumë vitesh dhe që njihen mirë. Do të luajmë duke vendosur idetë tona në fushë, lojën tonë dhe entuziazmin tonë për të shpresuar për të fituar”.

“Ne e njohim mirë Atalantën dhe nuk ka sekrete. Edhe ata na njohin mirë, kështu që shpresojmë që ndeshja të jetë e mirë. Do të thoshte vërtet shumë për mua të fitoja një trofe evropian. Të jesh në gjendje ta ndajmë atë me njerëzit në klub, me tifozët”.

“E patë festën pas fitores së Bundesligës? Të jesh në gjendje të fitosh një titull evropian pas kaq shumë vitesh (pas Kupës UEFA në 1988) do të ishte historike. Ne duam të bëjmë histori”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb