Presidenti i Finlandës Alexander Stubb ka vizituar Ukrainën ku ai dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky nënshkruan një marrëveshje për bashkëpunimin e sigurisë dhe mbështetjen afatgjatë midis dy vendeve, tha zyra e Stubb në një deklaratë.

Marrëveshja mbulon një sërë temash duke përfshirë mbështetjen politike, mbështetjen për mbrojtjen dhe sigurinë e Ukrainës dhe mbështetjen për reformat dhe rindërtimin e Ukrainës.

“Marrëveshja dhjetëvjeçare është dëshmi e angazhimit afatgjatë të Finlandës për të mbështetur Ukrainën,” tha zyra e Stubb.

Stubb tha gjithashtu se Finlanda do të dërgonte një paketë tjetër të materialeve mbrojtëse me një vlerë të vlerësuar prej rreth 188 milionë euro (203 milionë dollarë), duke e çuar kontributin total finlandez që nga viti 2022 në rreth 2 miliardë euro.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb