Finlanda do të fillojë ndërtimin e gardheve në kufirin e saj me Rusinë në dimrin e vitit 2024.

Parlamenti i vendit ndau 139 milionë euro për projektin e ndërtimit të gardhit.

Një pjesë e gardhit tashmë është ndërtuar pranë qytetit të Imatrës.

Shërbimi Kufitar beson se fondet duhet të jenë të mjaftueshme për të ndërtuar rreth 70 km gardhe penguese. Prej tyre, 52 km do të ndërtohen në Finlandën Juglindore, ku ndodhen pikat kufitare më të njohura për sa i përket qarkullimit të pasagjerëve. Tetë kilometra do të ndërtohen në Karelian e Veriut dhe pesë kilometra në Kainuu dhe Lapland.

Tani, rrugët e reja për kalimin e ligatinave po kontrollohen në zonën e qytetit Salla në Finlandën veriore, specifikoi departamenti.

Në qershor 2022, Ministria e Punëve të Brendshme finlandeze njoftoi planet e qeverisë për të instaluar një gardh në kufirin lindor për të përgatitur vendin për të luftuar “kërcënimet hibride”, duke përfshirë përdorimin e “çështjes së emigracionit për të ushtruar presion politik”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb