Ligjet e shtrënguara kundër duhanit hynë në fuqi në Finlandë të dielën. Imazhet dhe logot e markës duhet të hiqen nga paketimet e të gjitha produkteve të duhanit, duke përfshirë cigaret elektronike dhe kontejnerët e rimbushjes.

Sipas ligjeve të mëparshme, produktet e duhanit nuk duhet të jenë të dukshme në një dyqan dhe klientët duhet të jenë në gjendje të identifikojnë blerjen verbalisht. Formatet e unifikuara të paketave kanë një kohë tranzicioni deri në maj 2023.

Finlanda ka ndaluar gradualisht pirjen e duhanit që nga viti 1976. Pirja e duhanit në transportin publik dhe shkolla dhe shitja e duhanit për njerëzit nën moshën 16 vjeç ishin të ndaluara. Ndalimi u zgjerua më vonë për të mbuluar të gjitha zonat publike të brendshme, duke përfshirë restorantet. Nga kjo javë, ndalimi përfshin edhe plazhet publike dhe këndet e lojërave.

Pirja e duhanit në akomodime me qira është ndaluar në kontrata të reja prej disa vitesh dhe ndalimi ka të bëjë edhe me ballkonet. Në njësitë e banesave të bazuara në pronësi, kompania e apartamenteve mund të aplikojë për një urdhër komunal për të ndaluar pirjen e duhanit në shtëpi. Por pronarët mund të vazhdojnë të pinë duhan në shtëpi të veçanta që janë pronat e tyre.

Ndërsa “karakterizimi” i aromave ose shijeve të tilla si mentoli ose luleshtrydhet kanë qenë të paligjshme prej vitesh, ndryshimi i ri ndalon gjithashtu produktet që vetë konsumatorët mund të përdorin për të ndryshuar shijen. Stoku ekzistues mund të shitet.

Pronarët e objekteve mund të mirëmbajnë dhomat e duhanpirjes, por ligjet kërkojnë ajrim të kushtueshëm, me presion të ulët dhe ajrim të shkarkimit që e çon ajrin e kontaminuar në nivelin e çatisë së ndërtesës.

Ndryshimi legjislativ ka për qëllim reduktimin e tërheqjes së produkteve të duhanit, veçanërisht për të rinjtë, dhe mbrojtjen e fëmijëve të vegjël nga efektet e dëmshme të tymit të duhanit. Gjithashtu synohet të reduktojë mbeturinat dhe dëmet mjedisore që lidhen me duhanpirjen, tha Ministria e Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb