Politologu Fitim Zekthi, i pranishëm në studion e emisionit “Open” në News24 ku është diskutuar mbi lidhjet e politikës me krimin dhe këtij të fundit me policinë, bazuar në dosjen e fundit të SPAK që bazohet në transkriptet e platfomës SKY, tha se kemi një përpjekje të Prokurorisë Speciale që ndodh për herë të parë për të prerë këto lidhje.

Zekthi tha se këtu nuk dihet kush komandon, i komandon Kryeministri apo këta komandojnë.

“Unë mendoj se i komandon Kryeministri”, tha Zekthi.  Politologu tha se në vende si Guatemala, Peruja, Kolumbia nuk drejtohen nga qeveritë e tyre, por nga grupet kriminale.

“Krimi i organizuar në Shqipëri nuk është në fazën që e kap kryeministri nga veshi, sepse janë fuqizuar aq shumë sa nuk bindem që Edi Rama mund t’i komandojë”, tha Zekthi.

Ai tha se krimi dhe korrupsioni në Shqipëri është aq i koklavitur sa është e vështirë të thuhet sot sepse kanë 30 vjet që fuqizohen.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: