Vendet perëndimore që furnizojnë Ukrainën me tanke shtesë nuk do të ndryshojnë rrjedhën e luftës dhe Perëndimi do të pendohet për “iluzionin” e tij se Ukraina mund të fitojë në fushën e betejës, thotë Kremlini.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve: Ne kemi thënë vazhdimisht se furnizime të tilla nuk do të ndryshojnë asgjë, por do të shtojnë probleme për Ukrainën dhe popullin ukrainas.

I pyetur nëse furnizimi i Ukrainës me armë gjithnjë e më të avancuara do të thoshte se konflikti po përshkallëzohej, ai tha: “Ne shohim një përfshirje të tërthortë dhe ndonjëherë të drejtpërdrejtë të vendeve të NATO-s në këtë konflikt…

“Ne shohim një përkushtim ndaj iluzionit dramatik se Ukraina mund të ketë sukses në fushën e betejës.

“Ky është një mashtrim dramatik i komunitetit perëndimor që do të jetë më shumë se një herë shkak për keqardhje.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: