RUSI-Me rastin e 70 vjetorit e fitores ruse mbi fashizmin, po festohet me një paradë të madhe në Moskë dhe me një show të diskutueshëm të fokave në Irkutsk në Siberi.

Winnie dhe Pooh në Alaskë janë këto dy foka siberiane të stërvitura të mbajnë armët në duar, thikat në gojë dhe të marshojnë duke tundur flamurin rus.

Drejtori i parkut ka treguar për Reuters që spektakli feston fitoren ndaj fashistëve, duke simbolizuar respektin për vendin dhe për veteranët. Stërvitja e fokave dhe e delfinëve nuk është një gjë e re në Rusi.
(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb