Refugjatët që ikin nga qytetet e rrethuara të Ukrainës kanë treguar se si ushtaret ruse të dehur plaçkiten shtëpitë e tyre dhe nxorën gratë për t’i përdhunuar.

Një e moshuar që jeton në qytetin Irpin, 13 milje në veri të Kievit , tha se pa disa ushtarë që përdhunonin një nënë dhe vajzën e saj 15-vjeçare.

Duke i quajtur ushtarët rusë ‘kafshë’, Anna Schevchenko, 63 vjeç, akuzoi Kremlinin për krime lufte dhe i tha MailOnline:

‘Nuk do ta besoni atë që kemi përjetuar atje. Rusët ishin kafshë. Ata qëlluan njerëzit duke u përpjekur të arratiseshin dhe i lanë në rrugë. Rusët e dehur rrëzuan dyert e bodrumeve dhe nxorrën gratë jashtë dhe i përdhunuan. Një vajzë vetëm 15 vjeçe u përdhunua me nënën e saj nga disa ushtarë. Ata janë kafshë. I urrej ata. Një nga fqinjët e mi u qëllua pas kokës nga rusët pasi kishte qëlluar një qen endacak për të ngrënë pasi ne ishim kaq të uritur. Por ata shikuan duart e tij dhe menduan se ai kishte qëlluar mbi ta, kështu që ata e vranë atë pavarësisht se ishte një plak.”

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka akuzuar Rusinë për kryerjen e mizorive njerëzore në Bucha dhe Irpin në periferi të kryeqytetit, ku të paktën 410 civilë të pafajshëm janë masakruar në masakër, trupat e tyre të lënë buzë rrugëve dhe në bodrumet ku ishin strehuar nga bombardimet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb