Njësitë e forcave raketore dhe artilerisë së Forcave të Mbrojtjes të Ukrainës goditën sot tre qendra komanduese dhe pesë depo municionesh të armikut.

Këtë e ka bërë të ditur Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës përmes një postimi në Facebook.

Armiku ndërmori pesë sulme ajrore dhe 25 sulme raketore, duke përdorur raketahedhës më shumë se dhjetë herë.

Pushtuesit rusë, duke shkelur normat e së drejtës ndërkombëtare humanitare, ligjet dhe zakonet e luftës, sulmuan me raketa infrastrukturën civile në Dnipro dhe Odesa, Balakleia në rajonin e Kharkiv, Vilniansk në rajonin Zaporizhzhia, Nikopol në rajonin Dnipropetrovsk dhe Ochakiv në rajoni i Mykolaiv.

Sipas informacioneve të detajuara, Forcat e Mbrojtjes së Ukrainës sot rrëzuan dy raketa lundrimi, dy raketa ajrore të drejtuara dhe pesë mjete ajrore pa pilot Shahed-136 në drejtime të ndryshme.

Sipas raportit, në Rusi po përgatitet një projektligj, i cili parashikon legalizimin e rekrutimit për shërbimin ushtarak nga pranvera e vitit 2023 për qytetarët e Ukrainës që jetojnë në territoret e pushtuara përkohësisht dhe kanë marrë pasaporta ruse.

Sipas informacioneve të disponueshme, rreth 650 të burgosur u rekrutuan në kolonitë penale ruse gjatë javës së fundit. Ata u dërguan në rajonin e Rostovit për trajnime të mëtejshme. Ndihma mjekësore për kategorinë e caktuar të personave, në rast lëndimi, do të ofrohet ekskluzivisht në objektet mjekësore në territoret e okupuara përkohësisht të Ukrainës.

Në disa qendra të populluara në territorin e pushtuar përkohësisht në rajonin e Luhanskut, armiku intensifikoi masat administrative dhe policore. Në veçanti, hyrja në vendbanimin Rubizhne nga Kreminna dhe Varvarivka është mbyllur. Lëvizja e civilëve në qytet është kufizuar dhe masat e filtrimit janë forcuar.

Në Mariupol, autoritetet pushtuese planifikojnë të dislokojnë njësi të Gardës Ruse, forca për qëllime speciale dhe reagim të shpejtë, me një numër total deri në 400 persona.

Trupat ruse vazhdojnë evakuimin e detyruar të popullsisë së Ukrainës dhe heqjen e pronave nga territoret e pushtuara përkohësisht të rajonit Kherson. Në veçanti, natën e 16 nëntorit, pushtuesit e dëbuan me forcë popullsinë nga Novokyivka. Përveç kësaj, spitali qendror i qytetit në Nova Kakhovka pushoi së funksionuari sepse të gjitha pajisjet mjekësore dhe ambulancat u vodhën dhe u dërguan në territorin e pushtuar përkohësisht të Republikës Autonome të Krimesë.

Njësitë e trupave të raketave dhe artilerisë së Forcave të Mbrojtjes të Ukrainës goditën sot tre qendra komanduese, 17 zona të përqendrimit të fuqisë punëtore, armëve dhe pajisjeve ushtarake, pesë depo municionesh dhe tre objektiva të tjerë të rëndësishëm të armikut.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb