Kryetari i qytetit të rrethuar ukrainas të Melitopolit, i cili dyshohet se u rrëmbye nga forcat ruse, u lirua në këmbim të nëntë rekrutëve rusë të kapur, sipas kreut të zyrës presidenciale të Ukrainës.

Dariya Zarivna, një ndihmës shtypi i Presidentit Zelenskiy, u citua nga agjencia e lajmeve Interfax e Ukrainës të mërkurën të ketë thënë:

“Ivan Fedorov u lirua nga robëria ruse…”

Për të, Rusia ka marrë nëntë ushtarë të kapur të cilët kanë lindur në 2002 dhe 2003. Këta janë në fakt fëmijë.

Ukraina kishte akuzuar Rusinë për rrëmbimin e Fedorov të premten e kaluar. Pamjet e vëzhgimit duket se tregojnë kryebashkiakun e Melitopolit duke marshuar nëpër një shesh në qendër të qytetit, me sa duket i rrethuar nga ushtarë rusë.

Zelenskiy konfirmoi se Fedorov ishte liruar në një fjalim të mërkurën mbrëma:

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb