Ford planifikon të shkurtojë 3,800 vende pune në Evropë gjatë tre viteve të ardhshme, nga të cilat 3,600 do të jenë në Gjermani dhe Britani, kryesisht në inxhinieri dhe zhvillimin e produkteve, por edhe në menaxhimin e kompanisë, njoftoi sot Ford, duke përmendur kostot në rritje dhe nevojën për një reformë të re strukturore teksa i drejtohet automjeteve elektrike.

Rreth 2,300 vende pune do të shkurtohen në Gjermani, 1,300 në Mbretërinë e Bashkuar dhe 200 në pjesën tjetër të Evropës, tha kompania, duke shtuar se planifikon të arrijë shkurtimet përmes programeve të largimit vullnetar.

Prodhuesi amerikan i makinave do të mbajë rreth 3,400 inxhinierë në Evropë, të cilët do të bazohen në teknologjinë bazë të ofruar nga homologët e tyre amerikanë dhe do ta përshtatin atë për klientët evropianë, tha Martin Sander, kreu i Fordit të Evropës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb