Xhami i përparmë i një avioni jumbo jet Boeing u thye papritur gjatë një fluturimi nga Londra në San Francisko disa javë më parë, duke ngjallur frikë për një defekt në avionët e prodhuesit të famshëm.

Sipas The Sun, incidenti ndodhi më 27 maj kur Virgin Atlantic Boeing Dreamliner 787-9, i cili ishte plot me pasagjerë, ishte midis Grenlandës dhe Islandës dhe po fluturonte në 12 000 metra lartësi.

Siç raporton gazeta, e cila publikon edhe një foto-dokument me dëmtimet, kapiteni dhe bashkë-piloti i avionit panë të tmerruar thyerjen e xhamit me katër shtresa tre orë pasi avioni u ngrit nga Heathrow. Edhe pse nuk kishte rrezik për ulje të presionit të kabinës, siç siguruan ata pasagjerët, në fund morën vendimin për t’u kthyer në Londër. Kompania u kërkoi falje pasagjerëve dhe u ofroi atyre akomodim falas për një natë në mënyrë që të vazhdonin udhëtimin të nesërmen.

  • foto galeri
  • foto galeri

Raporti i The Sun thekson se lartësia në të cilën avioni po fluturonte do të thotë se ai nuk ishte goditur nga një zog, gjë që i shqetëson më tej hetuesit. Temperatura jashtë avionit në momentin e këputjes ishte -50C.

Boeing kaloi ndoshta krizën më serioze në historinë e tij kur dy avionë të këtij lloji u rrëzuan në Indonezi dhe Etiopi, pa të mbijetuar nga gjithsej 346 në bord, në fund të vitit 2018 dhe në fillim të vitit 2019, shkaku ishte kryesisht një humbje e sinjalit të softuerit MCAS, e cila mbështetej në të dhënat nga vetëm një sensor dhe pilotët nuk ishin të trajnuar për të. E gjithë flota Max u ndal nga marsi 2019 deri në nëntor 2020. Çështja u zgjidh dhe avioni u kthye përfundimisht në valët ajrore, por Max vazhdon të ketë probleme.

Incidentet e fundit me avionët e kompanisë kanë rindezur frikën e pasagjerëve, siç theksojnë raportet ndërkombëtare. Muajin e kaluar një mbulesë motori në një Boeing 737-800 ra gjatë ngritjes në SHBA. Fluturimi i Southwest Airlines me 135 pasagjerë dhe gjashtë anëtarë të ekuipazhit u kthye në Denver pasi u nis për në Hjuston. Janarin e kaluar, një derë u shkëput nga një Boeing 737 Max i Alaska Airlines që fluturonte nga Portland (Oregon) në Kaliforni.

Disa nga 177 pasagjerët dhe ekuipazhi u plagosën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: