Vanessa Bryant tha se ishte ndjerë “e verbër, e shkatërruar, e lënduar dhe e tradhtuar” nga lajmi i rrjedhjes së informacionit.
E veja e Kobe Bryant është shpërblyer me 16 milionë dollarë për fotot grafike të zbuluara të rrëzimit të helikopterit që vrau yllin e basketbollit amerikan dhe vajzën e tij në vitin 2020. Vanessa Bryant, 40 vjeç, tha se kishte sulme paniku pasi mësoi se ishin shpërndarë imazhet e marra nga zëvendësit e sherifit të kontesë së Los Anxhelosit dhe zjarrfikësit.

Një juri federale tani tha se qarku duhet të paguajë zonjën Bryant për shqetësimin emocional.

Bashkëshorti i zonjës Bryant, Kobe Bryant, 41 vjeç, vajza Gianna, 13 dhe gjashtë miq të familjes vdiqën kur helikopteri i tyre u rrëzua në Kaliforni në janar 2020. Chester humbi gruan e tij Sarah dhe vajzën Payton në aksident.

Një raport nga Los Angeles Times që pretendon se punonjësit e qarkut kanë marrë foto në vendin e përplasjes dhe i kanë ndarë me të tjerët, ka zemëruar familjet e viktimave.

Nëntorin e kaluar, qarku ra dakord të paguante 2.5 milion dollarë (2.1 milion £) për shqetësimin emocional të shkaktuar dy familjeve që humbën të afërmit në aksident – por zonja Bryant refuzoi.

Duke qarë në qëndrimin e dëshmitarit javën e kaluar, zonja Bryant kujtoi se ishte në shtëpi me fëmijët e saj të tjerë kur lexoi historinë e LA Times.

“Unë dola nga shtëpia dhe vrapova në anën e shtëpisë në mënyrë që vajzat të mos më shihnin. Doja të vrapoja… poshtë bllokut dhe thjesht të bërtas,” tha ajo.

Zonja Bryant tha se ishte ndjerë “e verbër, e shkatërruar, e lënduar dhe e tradhtuar” nga rrjedhja e informacionit dhe jeton me frikën çdo ditë që… të shfaqen këto imazhe” në mediat sociale.

“Nuk dua t’i shoh kurrë këto fotografi”, tha ajo. “Dua të kujtoj burrin dhe vajzën time ashtu siç kanë qenë”.

Juristët në gjyq dëgjuan se si zëvendësit e sherifit dhe zjarrfikësit morën fotografi të tmerrshme me celular në vendin e aksidentit dhe ua treguan të tjerëve.

Këta punonjës ‘derdhën kripë në një plagë të hapur dhe e fërkuan atë’ me veprimet e tyre, tha avokati i zonjës Bryant, Luis Li gjatë deklaratave javën e kaluar.

Një avokat i qarkut argumentoi pa sukses se “fotografia e faqes është thelbësore” dhe se fotot nuk ishin postuar askund publikisht.

Bryant, pesë herë kampion i NBA-së, luajti për LA Lakers gjatë gjithë karrierës së tij dhe konsiderohet si një nga lojtarët më të mëdhenj në historinë e lojës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb