Një gjykatë franceze ka akuzuar ish-gruan e një lideri të lartë të Shtetit Islamik (ISIS) për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit për gjoja shfrytëzimin e një vajze adoleshente jazide në Siri, njoftuan mediat franceze.

Sonia M., 34 vjeç, është një ish-bashkëshorte e zyrtarit të lartë të ISIS, Abdelnasser Benyoucef. Ajo u akuzua më 14 mars nga një gjykatës i Parisit për “gjenocid” dhe “krime kundër njerëzimit”, tha Le Parisien. “Kjo grua franceze, tashmë e shënjestruar me kualifikimet më serioze të Kodit Penal, akuzohet për përfshirjen e saj të supozuar në martirizimin e komunitetit Yazidi, pakicës fetare jomuslimane kurdofone të persekutuar metodikisht nga Daesh [ISIS]”.

Gjykata dyshon se ajo kishte skllavëruar një vajzë jezide në banesën e saj në Raqqa.

Gruaja jezide ishte 16 vjeçe kur u skllavërua nga Benyoucef. Ajo akuzoi Sonia M. për përdhunim dhe tha se kishte dijeni se burri i saj po e përdhunonte gjithashtu, sipas raportit.

Gjatë kohës së saj në Siri, gruaja jezide tha gjithashtu se nuk i lejohej të hante, pinte ose bënte dush pa e informuar Sonia M.

Gjatë mbretërimit brutal të xhihadistëve, ata kryen mizori të tmerrshme, si gjenocidi, skllavëria seksuale dhe masakrat kundër jomuslimanëve, veçanërisht grupit etnorefetar jezidi. Të krishterët dhe myslimanët shiitë ishin gjithashtu një objektiv.

Më shumë se 6,000 Yazidi u rrëmbyen kur ISIS pushtoi zemrën e komunitetit Shingal (Sinjar) në vitin 2014. Rreth 2,700 mbeten të zhdukur.

Më herët në prill, Gjermania arrestoi një çift irakian të dyshuar si anëtarë të ISIS-it dhe të akuzuar për skllavërim dhe abuzim seksual të dy vajzave të reja jazide.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb