Dy gra u dënuan nga gjykata e Lisieux me një gjobë prej 2000 euro secila. Kjo për arsyen se në dhjetor 2021, dy gratë – njëra gazetare e pavarur dhe tjetra psikike – thanë në një video në YouTube se “Zonja e Parë” e Francës Brigitte Macron është transgjinore.

Sipas pretendimit të tyre, Brigitte ka lindur një… mashkull, i quajtur Jean-Michel Tronier, që është emri i vërtetë i vëllait të saj. Ata gjithashtu pohuan se burri i parë i zonjës Macron ishte një pjellë e imagjinatës së saj dhe se ajo – si transgjinore – nuk i kishte ngjizur tre fëmijët e saj.

Brigitte Macron dhe vëllai i saj, Jean-Michel Tronier, iu drejtuan Drejtësisë dhe ngritën një padi për shpifje, si rezultat i së cilës u shfajësuan.

Fushata e shpifjeve

Gjatë fushatës presidenciale të vitit 2022, teksa Emmanuel Macron po kandidonte për rizgjedhje, grupet e ekstremit të djathtë simpatizues ndaj “Jelekëve të Verdhë” dhe antivaksinuesve përhapën lajme të rreme në mediat sociale duke raportuar se Bizet Macron është një person transgjinor, komenton gazeta “Le Monde”. Akuza të ngjashme ishin bërë edhe më parë për Michelle Obaman.

Në të njëjtin vit, hashtagu #JeanMichelTrogneux (Jean Michel Trogneux) i cili përmendte se “Zonja e Parë” e Francës Brigitte Macron është transgjinore, kishte shkaktuar zemërim në Elysee me çiftin presidencial që ngriti një padi kundër atyre që qëndronin pas lajmeve të rreme që synonin të prishnin imazhin e gruas së presidentit francez.

Gazeta “Le Monde” kishte zbuluar se Natasha Ray, e cila e quan veten gazetare, ishte e para që publikoi “fake news” në një seri artikujsh në revistën e ekstremit të djathtë “Faits et document”. Tashmë, që nga viti 2018, gruaja, e cila jeton në rajonin francez të Arcachon, ka shfaqur një obsesion ndaj Macron.

Herë pas here ajo publikonte mesazhe fyese ndaj Brigitte Macron, kryesisht për pamjen e saj dhe e krahasonte me alienin E.T. ose kauterizuar “efektet e kirurgjisë estetike në fytyrën e saj”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb