Një mjet pak i njohur në ndihmën ndaj vendeve të varfra, prodhimi i të dhënave statistikore është një pikë fillestare thelbësore për zhvillimin, megjithatë ende përballet me një mungesë burimesh.

“Statistikat janë thelbësore për zhvillimin ekonomik”, theksoi ish-Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-Moon.

“Si në shumë zona të tjera, vendet në zhvillim janë shpesh në disavantazh, duke mos patur fonde për trajtime, trajnim të personelit dhe mbledhje të të dhënave”, shtoi ai.

Sipas tij, edhe pse ky nuk është mjeti më i dukshëm për donatorët, shumë ekspertëve janë të mendimit se të paturit e shifrave të besueshme është me rëndësi në realizimin e politikave efikase të zhvillimit.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb