Studimi i Kolegjit Imperial në Londër ka gjetur se nivelet e larta të qelizave T nga koronaviruset e zakonshme të ftohjes mund të ofrojnë mbrojtje kundër COVID-19.

Imuniteti kundër virusit korona është një pamje komplekse, dhe ndërsa ka prova të zvogëlimit të niveleve të antitrupave gjashtë muaj pas vaksinimit, qelizat T besohet gjithashtu se luajnë një rol jetësor në sigurimin e mbrojtjes.

Studimi, i cili filloi në shtator 2020, shikoi nivelet e qelizave T të gjeneruara nga ftohjet e mëparshme të zakonshme në 52 kontakte të rasteve pozitive të COVID-19 menjëherë pas ekspozimit, për të parë nëse ata vazhduan të zhvillonin infeksion.

Ai zbuloi se 26 prej tyre që nuk zhvilluan infeksion kishin nivele më të larta të këtyre qelizave T sesa njerëzit që u infektuan. Imperial nuk tha se sa do të zgjaste mbrojtja nga qelizat T.

“Ne zbuluam se nivelet e larta të qelizave T para-ekzistuese, të krijuara nga trupi kur infektohen me koronaviruse të tjerë njerëzorë si ftohja e zakonshme, mund të mbrojnë kundër infeksionit COVID-19,” tha autori i studimit, Dr Rhia Kundu.

Autorët e studimit, të botuar në Nature Communications, thanë se proteinat e brendshme të virusit SARS-CoV-2 të cilat synohen nga qelizat T mund të ofrojnë një objektiv alternativ për prodhuesit e vaksinave.

Vaksinat aktuale për COVID-19 synojnë proteinën spike, e cila ndryshon rregullisht, duke krijuar variante të tilla si Omicron që pakësojnë efikasitetin e vaksinave kundër infeksionit simptomatik.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb