Dalin imazhet e para nga operacioni i shpëtimit në kanalin anglez, ku një gomone me emigrantë u fundos në orët e para të mëngjesit.

Pamjet e para nga vendi i ngjarjes, të siguruara nga Sky News, tregojnë një numër emigrantësh që shpëtohen nga një varkë fryrëse.

Ata kanë veshur jelek shpëtimi dhe po ndihmohen në një varkë shpëtimi Dungeness.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Sekretarja e Brendshëm Suella Braverman do të japë një përditësim mbi situatën pas pyetjeve të kryeministrit, rreth orës 12:30.

Më parë, ajo e përshkroi incidentin si “shqetësues” dhe tha se po mbahej e përditësuar për atë që po ndodhte.

Policia e Kentit dhe Shërbimi i Ambulancës së Bregut Juglindor kanë konfirmuar se po ndihmojnë rojet bregdetare këtë mëngjes.

Shërbimi i ambulancës tha se kishte dërguar burime në Dover për të mbështetur përpjekjet e shpëtimit, por nuk do të jepte përditësime të mëtejshme.

Ndërkohë, Policia e Kent tha se ishte në Dover për të “kryer hetime dhe për të mbështetur këtë incident të vazhdueshëm”.

Gomonia
Gomonia

Një anëtar i ekipit të shpëtimit ka konfirmuar se të paktën tre persona kanë vdekur nga mbytja e gomones.
43 persona të tjerë janë shpëtuar të gjallë dhe janë dërguar në MB.

Disa nga të shpëtuarit u nxorën nga varka dhe të tjerët nga uji. Operacioni i kërkimit vazhdon.

Mediat britanike i kanë përshkruar temperaturat në të gjithë vendin si “nën zero” mbrëmë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb