Shoqata Palestineze e Futbollit (PFA) ka thënë se një futbollist palestinez dhe familja e tij u vranë në një bombardim izraelit në shtëpinë e tyre në qytetin e Gazës.

PFA konfirmoi të shtunën se futbollisti i Al-Ahli Gaza, Ahmad Abu al-Atta, 34 vjeç, gruaja dhe fëmijët e tij humbën jetën pasi avionët luftarakë izraelitë shënjestruan shtëpinë e tyre pranë Kishës Latine në Gaza.

Atta ishte futbollisti i tretë i Al-Ahli të Gazës që u vra nga bombardimet izraelite që nga fillimi i luftës në tetor 2023.

Ai pati një karrierë 10-vjeçare, gjatë së cilës u zhvendos në mesin e klubeve më të mira në Gaza, duke festuar një sërë titujsh të mëdhenj, duke përfshirë Ligën Premier të Gazës.

Dy futbollistë të tjerë të Al-Ahli, Muhammad Barakat dhe Anas Iqilan, janë vrarë gjatë luftës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb