Elon Musk rimori titullin e personit më të pasur në botë këtë javë në mes të një beteje të vazhdueshme me manjatin francez të mallrave luksoze Bernard Arnault, sipas listës së miliarderëve në kohë reale të Forbes, pasi rikthimi i aksioneve të Tesla-s e shtyu miliarderin ekscentrik në vendin nr. 1.

Musk, i cili mbylli një blerje masive prej 44 miliardë dollarësh për Twitter në tetor, zbuloi një riemërtim të shumëpritur të platformës së mediave sociale të dielën, duke ndryshuar logon e kompanisë nga zogu ikonik blu në shkronjën “X” dhe duke ridrejtuar domenin X.com në sit – Musk ka thënë se shkronja “X” ka kuptim të veçantë për të, duke përdorur letrën “Tesla” si një model të teknologjisë dhe letrës për kompaninë e tij.

151.9 miliardë dollarë. Kjo është vlera neto në kohë reale e themeluesit të Amazon dhe ish-personit më të pasur në botë, Jeff Bezos, personi i tretë më i pasur në botë, pas Musk dhe Arnault. Bezos pasohet nga themeluesi dhe ish-CEO i Oracle, Larry Ellison (148.1 miliardë dollarë), themeluesi i Microsoft, Bill Gates (120.6 miliardë dollarë), CEO i Berkshire Hathaway, Warren Buffet (117.3 miliardë dollarë) dhe ish-CEO i Microsoft, Steve Ballmer (104.9 miliardë dollarë).

FAKT I ÇUDITSHËM
Musk, 52 vjeç dhe Arnault, 74 vjeç, u takuan për drekë muajin e kaluar në një hotel luksoz në Paris në pronësi të LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton. Arnault i tha gazetës franceze Quotidien në kohën kur donte të darkonte me Musk sepse ai “[mendon] se është një sipërmarrës i jashtëzakonshëm”.

Pasuria neto astronomike e Musk fitoi 4.1 miliardë dollarë të tjerë të hënën, sipas llogaritjeve të Forbes, duke rritur vlerën e tij neto me më shumë se 1.75% në një vlerë të rehatshme prej 240.7 miliardë dollarësh, që nga mesdita EDT.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: