Ministria e shëndetësisë në Gaza tha se ushtria okupatore izraelite kreu pesë masakra në zona të ndryshme të Rripit të Gazës gjatë 24 orëve të fundit, duke vrarë të paktën 85 civilë dhe duke plagosur mbi 200 të tjerë, ndërsa një numër i madh viktimash janë ende nën rrënojat e ndërtesave.

Në një deklaratë, ministria e shëndetësisë tha se ushtria izraelite vrau dhe plagosi një numër të madh civilësh në zona të ndryshme të Gazës gjatë 24 orëve të fundit, por të paktën 285 prej tyre, përfshirë 85 dëshmorë, u transportuan në spitale.

Ministria e shëndetësisë shtoi se numri i të vdekurve nga bombardimet dhe sulmet e vazhdueshme izraelite, të cilat filluan më 7 tetor, u ngjit në 35,647 të vrarë dhe numri i të plagosurve u rrit në 79,852 njerëz.

Rripi i Gazës ka qenë nën bombardime brutale që nga fillimi i një operacioni ndërkufitar nga krahu i armatosur i Hamasit, Brigadat al-Qassam, më 7 tetor.

Përveç numrit të madh të viktimave dhe zhvendosjes së madhe të njerëzve, ushqimet bazë, karburantet, uji dhe furnizimet mjekësore janë mbaruar për 2.3 milionë banorët në Gaza për shkak të bllokadës së ngushtë izraelite dhe shkatërrimit masiv të infrastrukturës dhe objekteve.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb