Një gazetar pakistanez i njohur për mbështetjen e tij ndaj ish-kryeministrit të burgosur Imran Khan është kthyer në shtëpi rreth katër muaj pasi u zhduk, thanë policia dhe kolegët.

Imran Riaz Khan, një prezantues televiziv dhe YouTuber, u zhduk në muajin maj pasi shpërthyen trazirat në të gjithë Pakistanin pas arrestimit të ish-kryeministrit Khan me akuza për korrupsion.

Një gjykatë në provincën qendrore të Punjabit urdhëroi policinë ta gjente atë, por vendndodhja e tij mbeti e panjohur. Besohet se ai mbahej nga agjencitë e fuqishme të spiunazhit të vendit.

Imran Riaz Khan, i cili nuk ka lidhje me Imran Khan, u kthye i sigurt në shtëpi të dielën mbrëma, tha policia në qytetin e tij të lindjes, Sialkot.

Familja dhe avokati i Khan konfirmuan kthimin e tij, por nuk kishte asnjë fjalë se kush e kishte mbajtur gazetarin.

Partia e Imran Khan e përshëndeti masën, duke e quajtur atë një fitore të së vërtetës.

Anwar Raza, president i klubit kombëtar të shtypit të vendit në kryeqytetin Islamabad, tha se ai foli me Khan dhe ai ishte në humor të mirë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb