Kryeministri Edi Rama informon se gjatë kërkimeve në varrezën masive mesjetare në Përmet janë zbuluar objekteve të tjera.

Ai thotë se nga studimet paraprake rezulton se vathët, unazat dhe varëset e zbukuruara i përkasin mesjetës së hershme.

Për Ramën, zbulimi i varrezës shton informacionin për gjeografinë kulturore të tokës arbërore.

 

STATUSI NGA EDI RAMA

🔴 Vazhdojnë gërmimet arkeologjike në varrezën e zbuluar mesjetare të Përmetit.

Specialistët e Institutit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore dhe DRTK Gjirokastër kanë nxjerrë në dritë të tjera objekte dhe po dokumentojnë rezultatet e gërmimeve.

Sipas studimeve paraprake, vathët, unazat dhe varëset e zbukuruara i përkasin mesjetës së hershme, prej shek. VIII-IX deri në XI.

Zbulimi i kësaj varreze shton informacionin për gjeografinë kulturore të tokës arbërore

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb