Pothuajse gjysma e Gjermanisë ka frikë se situata e tyre si konsumatorë do të përkeqësohet, sipas një sondazhi të vënë në dispozicion të DPA-së.

Një sondazh i ”Forsa”-s i porositur nga Federata e Organizatave Gjermane të Konsumatorëve (VZBV) tregon se 48% e të rriturve presin që situata e tyre si konsumatorë të përkeqësohet gjatë dekadës së ardhshme.

Një kampion përfaqësues prej 1 003 të rriturish u anketua midis 6-8 nëntorit.

Sipas sondazhit, të pyetur se cilat tema kërkojnë aktualisht më shumë veprim politik për konsumatorët, 38% e të anketuarve përmendën furnizimin me energji.

23% aktualisht shohin nevojën më të madhe për veprim me pensionet.

Anëtarja e bordit të VZBV-së, Ramona Pop e quajti atë një sinjal alarmi se pothuajse gjysma e njerëzve janë të shqetësuar për të ardhmen.

“Në kohë të pasigurta, konsumatorët kanë nevojë për qartësi dhe unitet në vend të konfliktit”, tha Pop.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: