Autoritetet gjermane të zbatimit të ligjit kanë arrestuar tre burra, shtetas të Rusisë, Ukrainës dhe Armenisë me dyshimin se punonin për një shërbim të huaj inteligjent.

Sipas Report , i cili citon Prokurorinë Publike Gjermane, tre personat e arrestuar ishin ngarkuar nga një agjenci e huaj e inteligjencës për të mbledhur informacione për një “person nga Ukraina” me banim në Gjermani.

“Për ta arritur këtë, ata kryen vëzhgim më 19 qershor në një kafene në Frankfurt am Main, ku supozohej të gjendej objektivi i tyre”, zbuluan autoritetet në një deklaratë zyrtare.

Shërbimi specifik i huaj i inteligjencës i përfshirë nuk është bërë i ditur.

Më 20 qershor, një gjykatës lëshoi ​​dhe ekzekutoi urdhër-arrest për tre të dyshuarit, duke siguruar paraburgimin e tyre në pritje të hetimeve të mëtejshme.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb