Një vit pasi filloi fushata e vaksinimit kundër COVID-19 në Gjermani, 70.8 për qind e qytetarëve janë imunizuar plotësisht, sipas shifrave zyrtare të publikuara nga Instituti Robert Koch (RKI) dhe Ministria e Shëndetësisë.

Gjermania ka administruar pothuajse 147 milionë doza në një vit. Megjithatë, 21.7 milionë njerëz mbeten të pavaksinuar dhe asnjë vaksinë e licencuar nuk është në dispozicion për katër milionë fëmijë të moshës deri në katër vjeç, tregojnë shifrat.

Megjithatë, qeveria gjermane ka arritur tashmë objektivin e saj për 30 milionë vaksina të administruara në gjashtë javët e fundit të vitit, sipas një deklarate të publikuar nga Partia Social Demokrate (SPD).

“Është qëllimi ynë që të vazhdojmë fushatën përforcuese gjatë javëve të ardhshme me një ritëm kaq të lartë sa të mund të reduktojmë ndjeshëm numrin e shtrimeve në spital për shkak të variantit Omicron”, tha Ministri i Shëndetësisë Karl Lauterbach.

Numri i rasteve të konfirmuara të variantit Omicron në Gjermani u rrit me 17 për qind nga një ditë më parë, duke e çuar numrin kumulativ në 7,225 që nga e diela, tha RKI të hënën.

Për të shtyrë më tej fushatën gjermane të vaksinimit, po diskutohet një detyrim i përgjithshëm vaksinimi. Vendi e ka bërë tashmë të detyrueshëm vaksinimin për punonjësit e kujdesit shëndetësor.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb