Forcat e Armatosura Gjermane kanë dërguar një tjetër avion transporti A400M në Lindjen e Mesme për të hedhur ushqime mbi Rripin e Gazës.

“Avioni u nis sot në mëngjes nga baza ajrore Wunstorf në Gjermaninë veriore”, tha një zëdhënës i forcave ajrore.

Avioni A400M do të vendoset të mërkurën, për herë të parë mbi territorin palestinez.

“Airbus”, i cili do të zëvendësojë avionin që është vendosur deri më tani, do të jetë në gjendje të përdorë sistemin e standardizuar ndërkombëtarisht të paletave, në mënyrë që furnizimet e ndihmës të mund të paketohen nga vetë Bundeswehr-i në të ardhmen.

Një sistem francez palete do të përdoret për fluturimet me aeroplanët më të vjetër të transportit C-130 që Gjermania ka përdorur deri më sot.

Operacioni është planifikuar të zgjasë disa javë ndërsa po ndërtohet një bankinë për të marrë ndihma në bregdetin e Gazës.

Jordania, e cila po koordinon operacionin e furnizimit ajror, ka planifikuar një hedhje nga ajri të ndihmave të martën, në fund të muajit të agjërimit mysliman të Ramazanit.

Vende të tjera si SHBA-ja po marrin pjesë gjithashtu. Secili prej avionëve gjermanë të vendosur deri më tani mund të transportojë deri në 18 tonë ngarkesë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb